Budova Senior domu Beránek

Jaro ťuká na dveře
Jaro ťuká na dveře
6. 3. 2022
Mezinárodní den žen
Mezinárodní den žen
15. 3. 2022

První zmínka o domu pochází z roku 1572 a je spojená s náchodským útrpným právem, neboť podle záznamů se tehdy Jan Librtal z Úpice přiznal k tomu, že vzal majiteli domu Janu Třešničkovi korec (tj. přibližně 93 litrů) žita, dále něco starého žita, půl korce ječmene, 3 1/2 kopy grošů, a dokonce pecen chleba. Po tomto přiznání byl oběšen. 

Původní objekt nesl čp. 15, v průběhu staletí měnil majitele, několikrát vyhořel nebo byl zbourán, a nakonec byl nahrazen novým domem čp. 1132, kde nyní sídlí Senior dům Beránek. Při výstavbě byly v základech dokonce nalezeny archeologické nálezy datované do 13. století. Aktuálně jsou tyto předměty k vidění v prostoru recepce.

Jsme přesvědčeni, že se dnes jedná o jeden z nejkrásnějších, ne-li nejkrásnější dům na náměstí v Úpici. Je samozřejmostí, že nechceme, aby byla budova pohledná pouze zvenčí. Náš pan údržbář stále pracuje na vylepšení interiérů domova. Průběžně pokračuje ve vymalovávání chodeb a pokojů. Dokonce sám i vyrobil kovový nábytek, který zvelebuje prostor u vstupních dveří.

Věříme, že se již brzy pro všechny otevřou dveře do Senior domu Beránek a budete se moci přesvědčit na vlastní oči, že nemáme budovu hezkou pouze zvenčí ale i zevnitř.