Budova Senior domu Beránek

Jaro ťuká na dveře
Jaro ťuká na dveře
6. 3. 2022
Mezinárodní den žen
Mezinárodní den žen
15. 3. 2022
Jaro ťuká na dveře
Jaro ťuká na dveře
6. 3. 2022
Mezinárodní den žen
Mezinárodní den žen
15. 3. 2022

První zmínka o domu pochází z roku 1572 a je spojená s náchodským útrpným právem, neboť podle záznamů se tehdy Jan Librtal z Úpice přiznal k tomu, že vzal majiteli domu Janu Třešničkovi korec (tj. přibližně 93 litrů) žita, dále něco starého žita, půl korce ječmene, 3 1/2 kopy grošů, a dokonce pecen chleba. Po tomto přiznání byl oběšen. 

Původní objekt nesl čp. 15, v průběhu staletí měnil majitele, několikrát vyhořel nebo byl zbourán, a nakonec byl nahrazen novým domem čp. 1132, kde nyní sídlí Senior dům Beránek. Při výstavbě byly v základech dokonce nalezeny archeologické nálezy datované do 13. století. Aktuálně jsou tyto předměty k vidění v prostoru recepce.

Jsme přesvědčeni, že se dnes jedná o jeden z nejkrásnějších, ne-li nejkrásnější dům na náměstí v Úpici. Je samozřejmostí, že nechceme, aby byla budova pohledná pouze zvenčí. Náš pan údržbář stále pracuje na vylepšení interiérů domova. Průběžně pokračuje ve vymalovávání chodeb a pokojů. Dokonce sám i vyrobil kovový nábytek, který zvelebuje prostor u vstupních dveří.

Věříme, že se již brzy pro všechny otevřou dveře do Senior domu Beránek a budete se moci přesvědčit na vlastní oči, že nemáme budovu hezkou pouze zvenčí ale i zevnitř.